Dezynfekcja i sterylizacja nożyczek fryzjerskich

Dezynfekcja i sterylizacja nożyczek fryzjerskich

Higiena i bezpieczeństwo użytkowania wszelkich narzędzi fryzjerskich jest niezwykle istotne zarówno dla klienta jak i fryzjera. Odpowiednio przygotowane nożyczki fryzjerskie, brzytwy czy degażówki świadczą przede wszystkim o profesjonalnym podejściu do pracy. Sterylizacja i dezynfekcja nożyczek fryzjerskich należą do głównych czynności gwarantujących bezpieczeństwo. Każdy kontakt ze skórą klienta niesie ze sobą pewnego rodzaju zagrożenie, ostra powierzchnia może w każdej chwili uszkodzić tkankę łączną. Z tego względu należy przykładać do higieny i ostrożności szczególną uwagę.

Jaką metodę przygotowywania narzędzi fryzjerskich do pracy wybrać?

Dezynfekcja czy sterylizacja nożyczek fryzjerskich, co jest bardziej skuteczne i bezpieczniejsze? Pomimo powszechnej opinii są to zupełnie odrębne od siebie pojęcia i określają inne metody i sposoby zapewniania bezpieczeństwa i czystości narzędzi fryzjerskich.

Na czym polega dezynfekcja nożyczek fryzjerskich?

Dezynfekcja jest procesem polegającym na usunięciu z powierzchni nożyczek, brzytew i innych narzędzi fryzjerskich różnego rodzaju drobnoustrojów. Możemy przeprowadzić zarówno chemiczną jak i mechaniczną dezynfekcję. W zależności od tego jaki wybierzemy czas oddziaływania preparatów zniszczeniu będą ulegać wegetatywne formy drobnoustrojów chorobotwórczych. Mowa tutaj zarówno o bateriach, grzybach jak i wirusach, w tym HBV, HIV, BVDV, BCV.

Jak wykonuje się dezynfekcję narzędzi fryzjerskich?

Najbardziej popularna jest forma używania specjalnych preparatów w formie płynnej, bądź żelowej i za pomocą czystych jednorazowych chusteczek dokładnie wycieranie narzędzi fryzjerskich. Istnieje również możliwość całościowego zamoczenia ich w płynie do dezynfekcji i pozostawienie ich przez określony na opakowaniu specyfiku czas. Fizyczną metodą dezynfekcji nożyczek fryzjerskich jest oddziaływanie na nie pary wodnej, która dociera w nawet najmniej dostępne miejsca i zagłębienia narzędzi. Do przeprowadzenia tej czynności niezbędne są specjalne urządzenia wytwarzające parę w temperaturze 100-105º, która działa najskuteczniej.

Sterylizacja czy inaczej wyjaławianie nożyczek fryzjerskich

Sterylizacja to proces polegający na całkowitym zniszczeniu wszelkich form mikroorganizmów zarówno wegetatywnych jak i przetrwalnikowych. Poddany jej materiał zostaje wyjałowiony na powierzchni zewnętrznej jak i w ewentualnym środku, wszelkich szparach i zakamarkach. Sterylizacji zawsze poddaje się wszelkie narzędzia mające styczność z krwią czy różnego rodzaju wydzielinami lub mogące mieć z nią styczność. Ostra powierzchnia tnącą nożyczek fryzjerskich stanowi swego rodzaju zagrożenie zarówno dla osoby ich używającej jak i dla klienta. Zawsze warto mieć pewność, że praca którą wykonujemy jest bezpieczna, a nożyczki czy brzytwy są całkowicie czyste i sterylne.

Jak sterylizować narzędzia fryzjerskie?

Najbardziej popularną metodą stosowaną w salonach fryzjerskich jest sterylizacja przy pomocy pary wodnej, która przeprowadzana jest przy użyciu autoklawu parowego. Destylowana woda osiąga temperaturę nawet do 134º i radzi sobie z najtrwalszymi drobnoustrojami. W przypadku sterylizacji nożyczek fryzjerskich, degażówek, brzytew, ale również innych narzędzi metalowych idealnie sprawdzi się sterylizator kulkowy. Umieszczone w urządzeniu szklane kulki osiągają maksymalną temperaturę 240º, która skutecznie wyjaławia zagrożoną powierzchnię.

Idealny porządek i czystość wszelkiego rodzaju narzędzi fryzjerskich to podstawa

Najpierw odpowiedzialność i bezpieczeństwo, a dopiero potem praca. Aby odpowiednio i zgodnie z przepisami sanitarnymi przygotować nożyczki fryzjerskie należy przejść trzy główne kroki, dzięki którym będziemy mieć pewność, że nasz sprzęt jest sterylny.

Pierwszym krokiem jest dokładne umycie narzędzi fryzjerskich przy pomocy wody i zwykłej ściereczki. Sanityzacja powinna zostawić powierzchnię nożyczek czystą bez zauważalnych dla oka plam czy wydzielin. Tak przygotowane narzędzie można dopiero poddać procesowi dezynfekcji, która działa na nieożywione mikroorganizmy wegetatywne lub nie tworzące form przetrwalnikowych (spor). Warto jednak wiedzieć, że dezynfekcja nie spowoduje zabicia spor i tak zwanych „powolnych” wirusów. Ostatnim krokiem przygotowywania nożyczek fryzjerskich do pracy jest sterylizacja. Całkowicie oczyszcza i wyjaławia ona powierzchnie mające styczność z pozornie niebezpiecznymi miejscami czy substancjami. Nożyczki stają się wolne od zdolnych do życia drobnoustrojów i przestają stanowić zagrożenie nawet w przypadku kontaktu z wydzielinami czy przy przerwaniu tkanki.

Czy warto czyścić, dezynfekować i sterylizować nożyczki i inne narzędzia fryzjerskie używane w salonie?

Nie tylko warto, ale przede wszystkim należy to robić! Żaden z procesów nie należy do skomplikowanych i niemożliwych do wykonania. Wszelkiego rodzaju preparaty i urządzenia są ogólnodostępne w każdej dobrej hurtowni fryzjerskiej. A co najważniejsze, dzięki wyjałowionym narzędziom praca fryzjera jest zdecydowanie bardziej bezpieczna i dla nich samych, jak i dla klientów. Spokojna głowa to głowa pełna pasji i pomysłów w pracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *