Jak powstają nożyczki fryzjerskie?

Jak powstają nożyczki fryzjerskie?

Dobre nożyczki powinny być “przedłużeniem ręki fryzjera”, aby mogło do tego dojść narzędzie musi być dopracowane w najmniejszym szczególe już w fazie produkcji. Takie nożyczki są nie tylko gwarancją poprawnie wykonanego strzyżenia, ale również pozwalają zachować sprawność dłoni stylisty. Praca ze źle dobranym sprzętem może okazać się dla fryzjera wyrokiem niesprawności do pracy, nawet o kilka lat wcześniej niż podczas pracy na profesjonalnych narzędziach. Wbrew pozorom podczas strzyżenia włosów pracują nie tylko mięśnie dłoni, ale również ramię i bark. Jesteście ciekawi jak powstają nożyczki fryzjerskie? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego rodzaj produkcji nożyczek fryzjerskich ma tak duże znaczenie?

Wybierając nożyczki fryzjerskie możemy postawić na te z produkcji taśmowej, bądź wytwarzane ręcznie w tradycyjny sposób. Narzędzia te będą różnić się przede wszystkim jakością, a co za tym idzie ceną. Jednak należy pamiętać, że nożyczki to najważniejsze narzędzie w tym zawodzie. Dlatego warto wybrać te z najwyższej półki, produkowane z niezwykłą starannością przez profesjonalistów w swoim fachu. Dobre nożyczki fryzjerskie to często inwestycja w jakość usług na długie lata!

Do wyprodukowania najwyższej jakości nożyczek potrzebne są odpowiednie surowce. Nożyczki fryzjerskie najczęściej wytwarzane są ze stali nierdzewnej, często wzbogacane powłokami np. tytanowymi, czy też specjalnego rodzaju ceramiki

Co determinuje jakość nożyczek fryzjerskich?

Jak powstają nożyczki fryzjerskie?

Nożyczki fryzjerskie powinno wytwarzać się z wysokiej jakości stali nierdzewnej, by zapewnić im twardość i ostrość. A także możliwość codziennej ich sterylizacji. Tradycyjna produkcja rozpoczynająca się kuciem stali i jest długim, ale zapewniającym satysfakcję procesem. Materiał i przebieg produkcji determinują bowiem właściwości gotowego produktu.

Jak powstają nożyczki fryzjerskie – etapy.

 1. Do wyrobu nożyczek fryzjerskich 3 Claveles wybiera się wysokiej jakości specjalną stal nierdzewną.
 2. Stalowy pręt poddaje się obróbce cieplnej, aby nadać mu wstępny kształt.
 3. W procesie kucia na gorąco uzyskuje się odkuwki, będące bazą do kolejnych etapów produkcji. Do kucia używany jest wysokiej klasy młot hydrauliczny uderzający z prędkością dwóch razy na sekundę.
 4. Kolejnym etapem procesu jest bardzo precyzje wiercenie otworu na wkręt, który będzie łączył nożyczki.
 5. Tak przygotowane ostrza poddaje się hartowaniu: najpierw podgrzewa się je do temperatury 1050°C, a następnie chłodzi do -180°C. Hartowana stal w ten sposób nabiera wytrzymałości, trwałości oraz odporności na ścieranie. Uzyskaną twardość potwierdza dział jakości w teście Rockwella (HRC). Dzięki rozwiniętym procesom technologicznym i wieloletnim doświadczeniu nożyczki fryzjerskie 3 Claveles uzyskują twardość ostrzy przekraczającą 54 HRC, a dla topowych modeli nawet 62 HRC.
 6. Przed szlifowaniem kształtu należy jeszcze uformować pierścień dla kciuka, tak by przyszły użytkownik mógł komfortowo i precyzyjnie ciąć nożyczkami.
 7. Wstępne polerowanie odbywa się w bębnie. Kształtki polerskie usuwają ostre krawędzie i zanieczyszczenia z powierzchni nożyczek powstałe we wcześniejszych etapach produkcji.
 8. Zarówno krawędzie zewnętrzne i wewnętrzne wygładza się w powtarzalny sposób, dzięki zastosowaniu zrobotyzowanych stanowisk polerskich. Automatyzacja tego procesu zapewnia najwyższą jakość.
 9. Kolejnym etapem jest precyzyjna obróbka ostrza przez szlifowanie z dokładnością do setnych części mm. Oznaczenia poszczególnych modeli nożyczek są grawerowane laserowo.
 10. Wykwalifikowany rzemieślnik ręcznie dobiera ostrza nożyczek fryzjerskich i składa je do pary. Na tym etapie istotne jest ustawienie odpowiedniego luzu pomiędzy ostrzami. Z tego powodu operacja ta jest do dziś wykonywana ręcznie przez wyspecjalizowanych ekspertów.
 11. Na końcowym etapie montażu każdą parę nożyczek rzemieślnik testuje indywidualnie.
 12. Finalnie przed pakowaniem nożyczki fryzjerskie są zabezpieczane środkiem konserwującym.

Jak możemy wywnioskować z powyższych punktów, wykonanie dobrych, profesjonalnych nożyczek fryzjerskich wymaga wiele pracy i czasu. A także odpowiedniego doboru materiałów, wiedzy i parku maszyn. Warto więc zastanowić się przed kupnem, skąd wynika cena narzędzi fryzjerskich.

Zobacz film jak powstają nożyczki fryzjerskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *